EDGERING WEB STUDIO OD 2004

EDGERING WEB STUDIO OD 2004

České Budějovice Založeno / since 1265
loading...

České Budějovice, Zátkovo nábřeží - klášter dominikánů

https://mapy.cz/s/3yjFX foto: EDGERING / Jirka Kutheil

Dominikánský klášter je nejstarší stavbou v Českých Budějovicích a prý zde stával ještě před samotným městem. Nechal ho založit, stejně jako samotné město České Budějovice, český král Přemysl Otakar II.

Nachází se v něm kostel Panny Marie a hudební škola. Dříve ho spravoval řád dominikánců dnes je památkou.

Nejvzácnějším objektem v klášteře je obraz Panny Marie ochranitelky která je taky patronkou Českých Budějovic. Nachází se v nejstarší chodbě a to křížové.

České Budějovice, náměstí Přemysla Otakara II. - radnice

https://mapy.cz/s/3ykN2 foto: EDGERING / Jirka Kutheil

Českobudějovická radnice byla spojení Knollova a Tzerbuchovského domu ale po požárech v letech 1641 a 1655 které ji mohutně poničily se uvažovalo o celkové přestavbě. Takhle se stalo ale až v roce 1727 kdy byli odmítnuti autorem Samsonovy kašny, a proto ji postavili v barokním stylu jak jí známe dnes.

Radnice má 3 věže s hodinama na prostřední z nich. Od roku 1995 je na prostřední věži počítačem řizená zvonkohra která tvoří 16 zvonků o váze 8 až 60 kg. Je zde celkem 80 hudebních motivů které se mění částmi ročních období ale vždy začínají K Budějcím Cesta.

V radnici sídlí magistrát města, je zde infocentrum a někdy se zde provádějí mluvené prohlídky.

České Budějovice, Piaristické náměstí - Solnice

https://mapy.cz/s/3ykXQ foto: EDGERING / Jirka Kutheil

Solnice je pozdně gotická budova, která má jméno po své poslední funkci a to skladiště soli. Původně to bylo skladiště obilí a pak zbrojnice.

Nachází se na Piaristickém náměstí v ČB. Fasáda je bílá a má místo na střílny. Zajimavé jsou na ní vytesané hlavy které mají být loupežníků kteří vyloupili kostel Panny Marie. Pyšní se 4. nejstarším podkrovím v ČR.

V dnešní době je zde restaurace s výstavním prostorem a je propojená s unikátní sítí podzemních pivovodů.